Výlet na Starou cihelku

Vydejte se s námi na nenáročnou procházku k tajuplnému mostu uprostřed chřibských lesů.

Start: Zástřizly 

Cíl: Stará cihelka

Délka trasy: 6 km (tam a zpět)

Náročnost trasy: snadná 

Terén: zpevněná, kamenitá lesní cesta

 

Výlet začíná v obci Zástřizly, uprostřed obce zaparkuji auto a podle turistického rozcestníku se vydávám po zelené turistické trase směrem na Vlčák.
Po pár set metrech potkávám první betonové těleso, most nedokončené dálnice, která měla spojovat Prahu se Slovenskem. Těchto betonových objektů jsou plné Chřiby, jestli se chcete o nich dozvědět více, doporučuji vyrazit na komentovanou procházku s Chřibským průvodcem – facebook.com/ chribsky.pruvodce.
Od betonového mostu pokračuji dál po zelené, která mě přivede k další betonové stavbě – pracovní název “schody do pekla”. Na první moment působí stavba až strašidelně a mysticky, když se z ničeho nic objeví v lese schody vedoucí pod zem… sbírám odvahu a vydávám se na průzkum. Uf není to vstup do pekla, ale jen další pozůstatky dálnice. V lese jsou dodnes patrné mechem a stromy prorostlé násypy.
Konec prozkoumávačky, je na čase vyrazit k hlavnímu cíli této procházky, takže pokračuji po zelené turistické značce.
Asi po 1,4 km přecházím přes cihlový mostík a skoro míjím cíl. Právě tento most je ona Stará cihelka. V čem je tento most tak unikátní? Stojí tu od roku 1896 a v jeho klenbě se nachází malá místnost, kterou v 50. letech obývali lesní dělníky. (Jestli se na místo vydáte, prosím, neničte most ani jeho okolí a v nejlepším případě se nesnažte do místnosti dostat! Ať ji nezničíte ještě víc… ). Dělám pár fotek na památku a přemýšlím, jaké to asi bylo, spát v takové místnůstce uprostřed lesa…
Tady moje procházka končí, stejnou cestou se vracím zpátky k autu do Zástřizel. Kdybyste si chtěli udělat výlet delší, můžete od Staré cihelky pokračovat dál po zelené značce, která vás dovede až na samotu Vlčák.
 
Vyrazíte na procházku po tajemných chřibských stavbách? Určitě se nám potom pochlubte fotkou z výletu na našem facebooku.

Mapa trasy

Extra tip: Podrobnosti a GPS mapa k trase je dostupná v mobilní aplikaci Na kole i pěšky (výběr dle kraje > Zlínský kraj > Místní akční skupina Hříběcí hory, z.s.)