Za podmanivými výhledy do Soběsuk

Vydejte se s námi na nenáročnou procházku přírodou, která vám na konci nabídne podmanivé výhledy do kraje Hříběcích hor.

Start: Šelešovice 

Cíl: Soběsuky 

Délka trasy: 4 km (tam a zpět)

Náročnost trasy: snadná 

Terén: nezpevněná polní cesta

 

Výlet začíná v Šelešovicích. Rozhodnete-li se přijet autem, můžete zaparkovat u obecního úřadu a jestli rádi cestujete veřejnou dopravou, jezdí sem pravidelné autobusové linky z Kroměříže. Od obecního úřadu se vydáme kolem zelené autobusové zastávky a památníku obětem 1. světové války doprava, do vnitra obce. Po pár set metrech míjíme po levé straně Šelešovickou zvonici, ve které nově sídlí obchůdek s potravinami a pokračujeme dál ulicí, až dorazíme k vlakové stanici. Za vlakovou stanicí odbočujeme ostře vpravo a pokračujeme po polní cestě, kterou lemují dráty vysokého napětí.

Na obou polích už zlátne obilí a ve vzduchu je cítit vůně léta. Po krátkém stoupání se ocitáme v sadě. Na konci sadu se do výšky tyčí myslivecký posed, u něj se cesta po které kráčíme stáčí doleva do kopce. Po vyšlápnutí kopečku se ocitáme na kraji pole, odkud pokračujeme doprava po vychozené cestě. Když budete mít štěstí a budete se chovat tiše, třeba narazíte na srnu s malým srnčetem, stejně jako my. Jen nezapomeňte, že se ke zvířatům nemáte přibližovat a stačí je pozorovat z dálky. Cesta pokračuje dál mírně do kopce a začínají se nám otevírat výhledy na Chřiby a Litenčickou pahorkatinu. Po pravé straně míjíme staré třešně a blížíme se k Soběsukám. 

Zvládli jsme to! Dorazili jsme do cíle našeho výletu, kterým je vyhlídkové místo nad Soběsukami. Místo na kopci ochraňují 2 mohutné stromy, které poskytují návštěvníkům stín v horkých letních dnech. Mezi stromy se tyčí kamenný kříž a vedle něj najdete dřevěné posezení, kde si můžete vychutnat třeba svačinu nebo nádherné výhledy do kraje. Nás na vyhlídce přivítali i neposedné ovce z vedlejší ohrady. Po odpočinku a pokochání se výhledy jsme se vydali stejnou cestou zpátky do Šelešovic.

Mapa trasy

Extra tip: Podrobnosti a GPS mapa k trase je dostupná v mobilní aplikaci Na kole i pěšky (výběr dle kraje > Zlínský kraj > Místní akční skupina Hříběcí hory, z.s.)